Käsitelgedel kudumine on osavust nõudev töö

Käsitelgedel kudumine on suurt osavust nõudev töö, mis on sügavalt India kultuuri juurdunud. Vaevalt leiab Indias küla, kus kangakudujaid ei ole. Telgedel kudumine on väga oluline nii India majanduse kui ka rikka kultuuripärandi säilimise seisukohtalt. Sellele vaatamata ohustab iidset tehnikat mehhaniseeritud tootmine ja odav tööjõud.

Käsitelgedel kootud kangad on unikaalsed

Inglismaa bränd Nomads armastab igat meetrit käsitsi kootud kangast ja väärtustab materjali, millist ükski masin pole suuteline looma. Käsitelgedel kootud kanga puhul pole kaks lõimepikkust kangast kunagi täpselt identsed. Käsitsi kanga kudumine nõuab aega ja kannatlikkust ning oskusi, milles Nomadsi partnerid Indias väga meisterlikud on.

Midipikkuses suvekleit
Käsitelgedel kootud kangad

Käsitsi kootud kangas saab alguse lõnga värvimisest. See on aega ja suurt täpsust nõudev protsess, sest lõng tuleb täpselt värvida ja telgedel õigesse mustrisse asetada, et kudum korrektne välja tuleks.

Käsitelgedel kudumine on keskkonnasõbralik

Kuna käsiteljed ei tarbi elektrit, võimaldab see käsitöölistel, kellel pole majapidamises elektrit, kangaid kududa. Samas on käsiteljed ka keskkonnasõbralikumad kui elektril töötavad kudumismasinad.

Vaata lühikest dokumentaalfilmi India käsitelgedel kootud kangaste ajaloost.