You are currently viewing Veetlev ja vastupidav velvet

Veetlev ja vastupidav velvet

  • Post category:Mood

Veetlev ja vastupidav velvet 1Minu rõõmuks kasutab Nomads oma sügis-talvistes kollektsioonides palju peenetriibulist velvetit: nii ühevärvilist kui trükimustrilist. Sel korral valikus idamaine ujuv-udune ikat-tehnikat imiteeriv muster ja nö pisaramuster. Mind on velvet alati köitnud ja mu riidekapis on ikka vähemalt üks velvetseelik olnud. Mind võluvad selle sooja ja sõbraliku kanga juures konkreetsus, see et ta ei ole liiga kerge ning mis põhiline – reljeefsed pikitriibud. Ka kõige peenemad triibud, mis esmapilgul hoomamatuks jäävad, lisavad minu arvates kandjale sihvakust.

Neile, kes küsivad, kas velvet ka praegu moes on, koostasin lühikese ülevaate velvetist.

Velvet on käe all soe ja pehme kui samet, samas väga vastupidav puuvillkangas. Võib julgelt öelda, et ta on aja proovile vastu pidanud. Sajandite jooksul on ta moes olnud ja moest läinud, kuid ikka ja jälle tagasi tulnud.

Ehkki velvet tundub olevat 20. sajandi moe fenomen, võib selle lugu mõõta tuhandete aastatega. Velveti eelkäija töötati välja Egiptuses pea 2000 aastat tagasi. Euroopasse jõudis see Itaalia kaupmeeste kaudu keskajal ja oli väga levinud Lääne-Euroopa ülikute seas. Teda hinnati kui sooja, kiiresti kuivavat ja vastupidavat kangast. Just nende omaduste tõttu õmmeldi sellest peamiselt ülerõivaid.

Tänapäevases mõistes velvetkangas kujunes välja 18. sajandi lõpuks. Järgnevate sajandite jooksul valmistati velvetist peamiselt meeste töö- ja spordirõivaid – seda kandsid kooliõpetajad, velvetist õmmeldi ratsakostüüme, sõjaväevorme, teenijate livreesid. Kui velvet 19. sajandil Inglismaal ja Ameerikas masstootmisse läks, sai see populaarseks tööliste, kunstnike ja tudengite hulgas – siit pärineb velveti kui „vaese mehe sameti“ kuvand. 20. sajandi alguses kogus velvet populaarsust lasterõivaste kangana. 1960-70ndatel kuulus neutraalsetes toonides velvet protestiliikumiste juurde sümboliseerides lihtsust ja loomulikkust ning vastandit jäigale ja paindumatule. Järgnevatel aastakümnetel jäi velvet unustusse, kuid 1990ndatel loodud stretšvelvet tõi moemaailma uusi võimalusi.

Tundub, et just oma praktiliste omaduste ja mugavuse tõttu ei kao velvet iialgi.

Ülle