You are currently viewing Valmista ise kangavärskendaja

Valmista ise kangavärskendaja

Poes on müügil erinevaid kodutekstiilile mõeldud kangavärskendajaid, mille eesmärk on eemaldada eelkõige raskesti pestavatelt esemetelt ebameeldivad lõhnad. Neid on müügil väga erineva koostisega ja erinevas hinnaklassis. Samas saab kangavärskendaja valmistada ise just sulle sobiliku lõhnaga (või siis täiesti lõhnavabalt) kasutades ainult naturaalseid koostisosi.

 

Kangavärskendaja komponendid

Kangavärskendaja valmistamiseks on vaja vaid kolme komponenti: viin, destilleeritud vesi ja eeterlik õli. Viin ja vesi eemaldavad halva lõhna, eeterlik õli aga lisab hea lõhna.

Kangavärskendaja tumedas pihustiga pudelis

Kõrge alkoholisisaldusega viin. Alkoholi on põlvest põlve kasutatud desinfitseerimiseks. Viin on lõhnatu, aurustub kiiresti ja ei jäta kangale plekke. Teatris töötavad inimesed kasutavad seda kostüümidelt lõhna eemaldamiseks. Ja see töötab!

Destilleeritud vesi. Värskendaja valmistamiseks võib kasutada ainult viina, kuid seda võib ka lahendada destilleeritud veega. Puhast viina kasuta ainult siis, kui on vaja ette võtta tõsisem lõhna eemaldus. Kui olukord nii hull pole, sega viin pooleks veega. Destilleeritud vesi erinevalt kraaniveest tagab, et kangale ei jääks mineraalainete setteid.

Eeterlikud õlid. Kui sooviks on lihtsalt kangast värskendada ja eemaldada ebameeldiv lõhn, pole vaja eeterlikku õli lisada. Kuid kui soovid ruumi tuua veidi meeldivat lõhna ja teha seda keemiavabalt, siis on eeterliku õli lisamine sobiv lahendus. Näiteks teepuu, lavendel, sidrun sobivad hästi. Lavendel rahustab, sidrun elavdab ja värskendab, teepuu on aga tuntud oma antibakteriaalsete omaduste poolest. Eeterlik õli ei ole rasvane ja ei tohiks kangale plekke jätta, eriti, kui seda lahjendada. Kui sul on kodus lapsed või lemmikloom, arvesta lõhna valikul kindlasti ka nendega – kõik lõhnad neile ei sobi.

Kuidas kangavärskendaja valmistada?

Vala viin pihustisse (võimalusel vali tume pudel), lisa soovi korral omal valikul eeterlikud õlid ja loksuta. Lõpuks lisa destilleeritud vesi ja loksuta uuesti. Eeterlikku õli doseeri oma lõhnaeelistuse järgi – sõltuvalt sellest, kui tugevat või mahedat lõhna soovid. Üle pingutada pole vaja, sest siin kehtib ka reegel, et mida vähem, seda parem. Ja seejärel kasuta!

Kui lahjendasid viina ja destilleeritud veega, peab isevalmistatud kangavärskendaja pudelis vastu mitu nädalat. Kui jätad vee lisamata, siis peab see vastu mitu kuud.

Kuidas kangavärskendajat kasutada?

Enne vedeliku kangale piserdamist testi seda alati väiksemal vähemnähtaval pinnal. Kui probleeme pole, võid seda julgelt pihustada ebameeldiva lõhna eemaldamiseks rõiva või kodutekstiili pinnale – diivan, vaip, padjad, kardinad jmt.

NB! Ära kasuta lahust kangastel, millele vesi võib plekid jätta – näiteks nagu siid. Samuti ära pritsi sellega nahka ega seemisnahka.

Kui kangad värskendamist ei vaja, kuid soovid ruumi värskendada või lõhnastada, pihusta vedelikku õhku.