Suvi ja valged rõivad käivad käsikäes. Valge rõivas on kaunis ja suvel praktiline, kuid nõuab ka tavapärasest rohkem hoolt ja tähelepanu.
Valge kangas võib vale hoolduse korral hallikaks või mis veel hullem – kollakaks – muutuda. Samuti paistab iga väiksemgi plekike valgelt rõivalt hästi välja. Seega, kui armastad valget kanda, peaksid teadma valgete rõivaste hooldamise põhitõdesid.
Valgete rõivaste hoolduse juures pea meeles kolme asja:
1. Plekid ja mustus tuleb eemaldada kohe.
2. Oluline on valgeid rõivaid pesta õigesti.
3. Kriitilise tähtsusega on õige hoiustamine.
Eemalda plekid ja mustus kohe
See võib tunduda enesestmõistetav, kuid tasub üle korrata, et pleki kohene eemaldamine rõivalt on väga oluline. Tupsutage pleki kohta veega või kui võimalik, loputage kraani all jaheda veega. Esmaabiks sobivad on ka paberrätik ja plekieemalduspliiats ning käte desinfitseerimisvahendid – viimased suure alkoholisisalduse tõttu.
Lisaks toiduplekkidele võivad rõivale jäljed jätta higi ning kokkupuude naha ja rasuga. Samuti võivad rõiva määrida kehahooldusvahendid – deodorant, kreemid, meik, juuksehooldusvahendid jmt. Seetõttu puhasta enne rõiva pesemist vajadusel krae, mansetid ja palistused.
Hügieenitarbed pole ainsad, mis võivad rõivaid määrida. Ka kokkupuude värviliste rõivastega võib valgetele riietele saatuslikuks saada. Seega ole valgete rõivaste hoiustamisel, kandmisel ja pesemisel ettevaatlik ja ära lase neil kokku puutuda värviliste rõivaste ja aksessuaaridega (näiteks tume teksariie!). Selliste plekkide eemaldamine on väga keeruline, kui mitte võimatu.
Mida vähem pesuvahendeid, seda parem
Võib ju arvata, et mida rohkem erinevaid pesuaineid kasutada, seda parema tulemuse saame, kuid tegelikult on asi vastupidi. Liigne pesuvahendi, kangapehmendaja või isegi hapniku baasil valgendaja kasutamine võib põhjustada valge kanga tuhmumist. Kui sinu pesumasin seda võimaldab, kasuta valge pesu pesemisel
lisaloputustsüklit – see aitab välja pesta pesuaine jäägid.
Valgendamisel eelista looduslikke valgendeid
Unusta kloorvalgendi ja kasuta riiete valgendamiseks looduslikke võimalusi:
· sidrunimahl
· destilleeritud valge äädikas (happesus 5%)
· sool ja sooda
· aspiriin
Ja muidugi – päike 😊. Kui võimalik, loobu rõivaste masinas kuivatamisest ja vii pesu õue kuivama. Hoiad veidi elektrit kokku ja lased päikesel – võimsal valgendajal – oma töö teha.
Väldi valgete rõivaste plastikus hoiustamist
Valgete rõivaste nii lühi- kui ka pikaajalisel hoiustamisel tuleb vältida plastikut. Kuna plastik takistab õhu liikumist, võib see põhjustada rõivaste koltumist. Keemilise puhastuse kottide, kilest rõivakottide või plastikust hoiukastide asemel kasuta linasest või puuvillasest kangast valmistatud rõiva kaitsekotte ja õhku läbilaskvaid riidekaste. Ja loomulikult – ära kunagi hoiusta määrdunud rõivaid, eriti valgeid rõivaid!
Eriti väärtuslikke rõivaid hoia pärgamentpaberis
Kui sul on kodus eriti väärtuslikke tekstiile (nt pulmarõivad, lapse ristimiskleit, rahvarõivad, käsitööna valminud laudlinad jmt) on soovitatav nende hoiustamisel kasutada pärgamentpaberit – see aitab kaitsta neid valguse, tolmu ja niiskuse põhjustatud kahjustuste eest ning hoiab neid kollaseks muutumast.
Väldi suure kuumusega triikimisest
Ja viimaks – ära unusta triikimist. Suure kuumusega triikides võivad valged kangad muutuda kollakaks, seega kasuta triikimisel nii madalat temperatuuri kui võimalik.