You are currently viewing Kaunis ja praktiline hammam rätik

Kaunis ja praktiline hammam rätik

  • Post category:Kangad / Mood

Suvel peab üks korralik rätik alati käepärast olema, sest iial ei tea, millal tekib võimalus end liivale laotada, vees jahutada või saunas lõõgastuda. Türgi päritolu ja ajaproovi läbi teinud hammam rätik on selleks parim oma suurepäraste praktiliste omaduste ja rohkete kasutusvõimaluste tõttu.

 

Aastasadade pikkune traditsioon

Hammam rätik (tuntud ka kui pesthemal või fouta) on ehe türgi saunarätik. Rätikul on pikk ja rikas ajalugu. Osmanite riigis oli see algselt oluline aksessuaar kuumaõhusaunas – seda kasutati keha katmiseks ja pärast saunaprotseduure keha kuivatamiseks. Hiljem leidis see rakendust ka põllena: seda kasutasid nii naised köögis, töölised põllul, kui ka käsitöölised oma töökodades. Kaunistatud rätikud olid rikkuse sümboliks ja neid kasutasid ainult ülikud ja sultani perekond.

Traditsiooniliselt kooti hammam rätik käsitelgedel puuvillasest kiust. Sajandite jooksul on kanga faktuuri parendatud, erinevaid mustreid loodud ning kudumise oskust põlvest-põlve edasi pärandatud. See perekonnatraditsioon on säilinud siiani ja on paljudele külaelanikele osa igapäevaelust.

 

Kerge, hästi vett imav, kiirelt kuivav ja praktiline

Kuna rätik pidi hammamis täitma kahte funktsiooni: esmalt kuumas ja niiskes ruumis keha varjama ja pärast saunaprotseduure pidi ka sellega keha kuivatama, oli oluline, et see imaks hästi vett ja kuivaks kiiresti. Just nende kahe omaduse tõttu erinevad hammam rätikud paljudest teistest puuvillastest rätikutest. Labases koes rätik on ka hügieenilisem kui froteerätik, kuna kuivab kiiremini ja ei lase bakteritel areneda.

 

Hammam rätik ei kaalu palju ja võtab vähe ruumi

Hammam rätik on traditsiooniliselt puuvillane. Tänapäeval on saadaval ka bambuse ja puuvilla või lina ja puuvilla segust kootud rätikuid. Neid on olemas suuremaid ja väiksemaid, kuid kõige tavalisem suurus on 90 x 180 cm. Rätik kaalub ca 200–300 g ja kokku pakituna võtab väga vähe ruumi, mistõttu on seda lihtne reisile ja matkale kaasa võtta.

Lai kasutusvaldkond

Ehkki ajalooliselt on hammam rätik peamiselt saunas kasutusel olnud, on tänapäeval sellel palju kasutusvõimalusi. See sobib sauna, ujulasse, spaasse, spordisaali ja jõusaali kaasa võtmiseks. Seda võib kasutada ranna- ja piknikulinana. Jaheda ilmaga täidab see salli või pleedi ülesannet. Pehme rätik sobib ka beebidele. Eri värve, mustreid ja faktuure kombineerides saab rätikutega suurepäraselt ka moodsa kodu interjööri kaunistada.

Hammam rätiku kasutusvõimalused

Pestes muutub hammam rätik pehmemaks ja veelgi paremini vett imavaks

Enne esimest pesu tasub igaks juhuks pingutada narmaste sõlmi, et need pesus lahti ei hargneks. Samuti soovitatakse enne kasutamist hammam rätikut leotada umbes 12 tundi külmas vees – see muudab kiud tugevamaks ja vett paremini imavaks. Samuti vähendab see rätiku pesus kokku tõmbumise võimalust.

Muidu aga võib neid julgelt pesta – rätikud on väga vastupidavad ja muutuvad iga pesuga pehmemaks ja paremini vett imavaks. Selleks, et rätikul säiliksid vett imavad omadused, ei soovitata kasutada kanga pehmendajaid, ega ka neid triikida.

Tutvu hammam rätikute valikuga meie e-poes: