You are currently viewing Tagua – mis see on?

Tagua – mis see on?

Kui meie poekesse Telliskivi Loomelinnakus sisse astuda, siis otse ees akendevahelisel seinal on suure kuldse raamiga ümbritsetud türkiissinisel lõuendil erksavärvilised ehted. Olen mitmelt „maali“ ees mõtlikult seisvalt inimeselt küsinud, millest need ehted valmistatud on. Teadjamad plastiku välistavad, julgemad pakuvad puitu või kivi, enamus aga ei oska midagi arvata.

Kaheksa aastat tagasi, kui ise esimest korda tagua ehteid nägin, ei olnud ma sellest võluvast materjalist samuti midagi kuulnud. Aga üks pilk ehetele ja olin lummatud. Täna on mu ehete hulgas mitu pilkupüüdvat tagua keed, sest armastan väga seda lõunamaa päikesest läbi imbunud sooja looduslikku materjali.

Mis on tagua ja miks seda kutsutakse taimseks elevandiluuks?

Tagua kee maaliraamis

Tagua (hääldatakse ´tag-wah´) on Ecuadori, Kolumbia ja Brasiilia vihmametsades kasvava vandlipalmi ehk elevandiluupalmi seeme. Seda nimetatakse ka „taimseks elevandiluuks“ (ingl k ´vegetable ivory´) elevandiluuvalge värvuse ja sileda läikiva pealispinna tõttu, aga ka sellepärast, et see on sama tugev kui elevandiluu.

Tagua on vihmametsades kasvava vandlipalmi seeme. Elevandiluuvalge värvuse, sileda ja läikiva pealispinna ning tugevuse tõttu nimetatakse seda ka “taimseks elevandiluuks”.

 

Tagua kasutamine aitab hoida vihmametsi

Vandlipalmi seemned peidavad end suure karuse viljapea sees. Igas viljapeas on 4–6 kanamuna suurust seemet. Seemned on alguses pehmed ja neid kasutatakse söögiks, kuid vilja valmides muutuvad need luutaoliseks – valgeks, kuivaks ja kõvaks – ja koosnevad peamiselt tselluloosist.

Palmivandlite korjamisel puud räsima ei pea, vaja on need lihtsalt maast üles korjata. Palmiseemnetest esemete valmistamine annab kohalikele tööd ja leiba, toetab nende looduslähedast eluviisi ning motiveerib neid vandlipalme kasvatama ja seeläbi vihmametsi kaitsma.

 

Tagua on looduslik alternatiiv elevandiluule

Taguast on valmistatud malendeid, täringuid, piljardipalle, doomino nuppe, noa- ja vihmavarjupidemeid, piipe, muusikariistade detaile, nipsasjakesi jpm. Samu asju on ka eksklusiivsest elevandiluust tehtud. Tagua kasutamine elevandiluu asemel aitab vähendada Aafrika elevantide salaküttimist.

Moemaailmas on peamisteks toodeteks olnud nööbid ja ehted. Paraku on odava plastiku laialdane kasutuselevõtt tõrjunud tagua nööbid kõrvale. Küll aga koguvad populaarsust tagua ehted – alati unikaalsed, sest loodus ei vormi kunagi kahte ühesugust palmiseemet.

 

Naiselik ja nüansirikas materjal

Lõuna-Ameerika indiaanlaste jaoks väljendas tagua naiselikkust ja usuti, et palmipuu seemnega ripatsit kandvad inimesed elavad harmoonias ning pere ja sõbrad armastavad neid alati.

Tagua palmi seemnetest kaelakee LiliaTagua on nüansirikas ja võimaluste rohke materjal, millel on looduse poolt antud võime imada endasse värvainet nii, et tulemuseks on erksad ja säravad värvid. Seda kõva ja tihket materjali noaga nikerdada on raske. Vaja läheb treipinki, rauasaagi, viili ja poleerimisvahendeid. Kui tagua seeme seibideks lõigata, joonistub välja seemne siiruviiruline süü, mis pärast värvimist eriti kaunilt esile tuleb. Ka süümuster on igal seemnel ainulaadne, nii nagu pole olemas kahte sarnast sõrmejälje mustrit.

Tagua ehteid disainitakse igale maitsele – lihtsatest tagasihoidlikest ripatsitest värvikirevate ja ekspressiivsete keede, käevõrude ja kõrvarõngasteni välja. Seibideks lõigatud ehted ei pruugi kaaluda palju. Need, kus kasutatud terveid palmiseemneid, võivad aga päris rasked olla ja nõuavad tugeva kaela ja karakteriga kandjat. Siinkohal meenub üks proua, kes valis välja mitu suurte pähklitega keed, et lapselapsel oleks, mida silmitseda ja sõrmitseda. Noored vanaemad, jätke meelde!

Lõuna-Ameerika indiaanlaste jaoks väljendas tagua naiselikkust ja usuti, et palmipuu seemnega ripatsit kandvad inimesed elavad harmoonias ning pere ja sõbrad armastavad neid alati.

 

Kuidas hooldada tagua ehteid?

Pea meeles, et tagua on looduslik materjal. Ehkki on tegemist tugeva ja vastupidava materjaliga, peaks vältima äärmuslikke temperatuurimuutusi ja pikaajalist kokkupuudet otsese päikesevalguse, vee või auruga. Enne pesema ja ujuma minemist, võta ehted ära. Tagua ehteid ei tohiks leotada vees ega muudes vedelikes, kuna see võib põhjustada helmeste pragunemist ja lõhenemist. Eriti hoolikas peab olema sõrmustega.

Kauni läike andmiseks võib ehteid soovi korral mesilasvahaga poleerida. Nii kaitsed neid ka niiskuse eest.

 

Ehted meie poes

Oleme tagua ehteid oma klientidele pakkunud juba kaheksa aastat. Ei väsi meie neist, pole ka kliendid väsinud. Ja ikka ja jälle tõdeme, et need täiendavad imekaunilt rõivaid, mida meie poekesest leiab. Nii värvi ja vormi, kui ka sisu poolest.

Ülle