You are currently viewing Swazi Candles erilised käsitööküünlad Svaasimaalt

Swazi Candles erilised käsitööküünlad Svaasimaalt

Meie poe riiuleid ehivad erilised Aafrikas valmistatud Swazi Candles küünlad, mille tõeline ilu tuleb esile alles siis, kui küünal õhtuhämaras süüdatud on. Aastatega oleme teinud need tuntuks ka Eestimaal ja paljud kliendid tulevad poodi tagasi, et kaunis küünal mõnele heale inimesele kingiks valida. Milles seisneb aga nende küünalde eripära?

Swazi Candles küünlad on valmistatud millefiori tehnikas

Millefiori ehk „tuhande lille” tehnikat tunti juba muistses Aleksandrias, kuid seda täiustati meisterlikkuseni renessansiajal Itaalia klaasikunsti suurlinnades Muranos ja Veneetsias. Seal valmistatud imekaunid klaashelmed ja dekoratiivesemed olid kõrgelt hinnatud terves maailmas.

Aafrika rannikualadel muutusid Veneetsia klaashelmed omamoodi valuutaks, mida sajandeid tagasi vahetati kulla ja elevandiluu vastu. Helmed muutusid niivõrd populaarseks, et põhja- ja lääneaafriklased otsustasid neist oma versiooni teha. Nii sündisid Aafrika haruldased kaubahelmed, mida kollektsionäärid jahivad siiani.

Hämaras kumavad küünlad

Andekad Aafrika kunstnikud tulid aga mõttele kasutada millefiori tehnikat küünalde valmistamisel. Ainult et klaasi asemel kasutasid nad küünlavaha. Nad katsid küünla mustrilise vahakihiga ja saavutasid põlemisel kauni kuma, mille järgi Swazi küünlaid tuntakse ja hinnatakse.

Swazi Candles küünlad põlemas

Iga küünal on unikaalne

Igat küünalt vormib ja viimistleb küünlameister käsitsi – seetõttu on kõik küünlad oma kujult ja vormilt unikaalsed. Swazi Candles tootevalikus on erinevat mõõtu ja erineva vormiga küünlaid – traditsioonilistest silindri- ja kuubikujulistest kuni väga keeruliste loomafiguurideni välja. Kõik mustrid on inspireeritud Aafrika loodusest ja värvidest.

Küünla valmistamise protsess näeb välja järgmine. Kõigepealt vaha värvitakse, valatakse suurtesse veega täidetud vannidesse ja jahutatakse. Seejärel lõigatakse vahalehed ribadeks. Erinevat värvi vaharibad laotakse ülestikku mustrisse ja vormitakse pikkadeks vaharullideks, mis tihedalt kokku pressitakse. Protsessi korratakse nii kaua, kuni saavutatakse soovitud muster. Vaharullid lõigatakse omakorda seibideks. Seibe käte vahel soojendades ja kõrvuti asetades voolitakse need soovitud vormi. Nii valmib Swazi küünla pealiskiht.

Vaata Swazi Candles küünalde valmistamisprotsessi siit.

Swazi Candles küünalde valmistamine
Swazi Candles küünalde valmistamine
Swazi Candles küünalde valmistamine
Swazi Candles küünalde valmistamine

Swazi Candles küünlad on korduvkasutatavad

Küünla ehitusest tingituna põleb Swazi küünal tavaküünlast erinevalt. Kui kvaliteetsest pehmest parafiinist sisu põleb, jääb tugevast vahakihist välispind puutumata. Küünalt ei tohiks järjepanu üle nelja-viie tunni põletada, siis ei hakka värviline pealiskiht sulama. Kui küünla sisu on täiesti tühjaks põlenud, saab alles jäänud ümbrisesse asetada teeküünla ning üha uuesti nautida küünla kaunist kuma.

Tõsi, väiksemaid küünlad, mille sisse teeküünal ei mahu, ei saa korduvalt kasutada. Nende välispind sulab koos sisuga, ometi on neil põledes Swazi küünaldele omane kaunis kuma.

Õiglase kaubanduse toode

Swazi Candles sai alguse 1982. aastal, mil kaks Lõuna-Aafrika kunstitudengit rajasid rahutul ajal rahulikul Svaasimaal endise meierei lauta väikese ateljee. Aastatega kogus nende ettevõtmine tuntust ning küünlakoja atmosfäär, unikaalsed tooted ja käsitöömeistrite oskused meelitasid kohale inimesi üle terve maailma. 1990. aastate keskpaigas oli Swazi Candles kasvanud ettevõtteks, mis pakkus tööd enam kui 200 inimesele. Ajad ja olud muutuvad: praegu töötab seal alaliselt 45 inimest, kes kõik osalevad ettevõtte juhtimises ja kellega jagatakse ettevõtte kasumit.

Swazi Candles dekoratiivküünlad omavad õiglase kaubanduse sertifikaati. Ainulaadse käsitöö kõrval on see sama oluline põhjus, miks meie Swazi küünlad oma poodi müüki oleme võtnud.

Ülle