You are currently viewing Zotteri õiglase käe märk

Zotteri õiglase käe märk

Austria perefirma Zotter on paljude südamed võitnud oma esmaklassilise šokolaadiga, mis näeb atraktiivne välja ja maitseb oivaliselt. Lisaks on need maailmakuulsad šokolaadid 100% mahetoode ja 100% õiglase kaubanduse toode. Selline kvaliteet saanud võimalikuks tänu firma karismaatilisele ja põhimõttekindlale juhile Josef Zotterile, kes suure südame, selge sõna ja kompromissitu tegutsemisega on eeskujuks kõigile, kes õiglase kaubanduse eest on otsustanud seista.

Josef Zotter: „Šokolaad võib jätta suhu väga mõru järelmaitse, kui mõelda, kui rasketes tingimustes töötavad kakaokasvatajad, samal ajal kui kasu nende töö viljadest lõikavad teised. Toetame õiglast kaubandust mitte sellepärast, et sooviksime enda tuntuse suurendamiseks kasutada mõnda üksikut näidistoodet, vaid seetõttu, et oleme veendunud, et õiglane kaubandus on ainuvõimalik valik kogu meie sortimendi jaoks. “

Zotteri õiglase käe märk

Zotter on WFTO (maailma õiglase kaubanduse organisatsioon) liige. Mõned aastad tagasi loobus Zotter ka eestlastele tuttavaks saanud õiglase kaubanduse märgist ja märgistas oma tooted enda õiglase käe märgiga. Põhjus on selles, et Zotter käib WFTO direktiividest mitu sammu ees.

Zotteri õiglase käe märk

Šokolaadi kvaliteet algab kakaooa kasvatamisest

Josef Zotter peab toote kvaliteeti esmatähtsaks. Šokolaadi kvaliteet algab kakao kasvatamisest. Zotteri kogu tooraine pärineb mahepõllumajandusest. Šokolaadi peamised koostisosad – kakao ja roosuhkur ­– Euroopas ei kasva ja need ostab Zotter kakaod kasvatavatest riikidest maailmaturuhinnast kordi kallimalt. Zotter külastab regulaarselt kakaokasvatuse piirkondi ja ostab ainult hoolikalt valitud ja kõige kvaliteetsemat kakaod Boliivia, Brasiilia, Ecuadori, Peruu, Panama, Nicaragua, Guatemala, Belize, Dominikaani Vabariigi, Kongo, Togo ja Madagaskari kakaoistandustest. Zotteri šokolaadid valmivad kakaoubade röstimisest kuni lõpptoodanguni välja nende tehases Austrias.

Täielikult õiglasele kaubandusele pühendunud

Oma märgi kasutuselevõtmisega kinnitas Zotter oma pühendumust õiglasele kaubandusele, mis on võimalik ainult siis, kui kogu tootmis- ja tarneahel on igas etapis täiesti läbipaistev. Põllumeestele tuleb nende raske töö eest õiglaselt tasuda, et kliendid tootmis- ja tarneahela teises otsas saaksid puhta südametunnistusega nautida nende töö vilju. Kuid sellest ei piisa – šokolaad peab ka väga maitsev olema. Seetõttu on Zotterile oluline otseste kaubandussuhete loomine ja edendamine. Farmerid, kellelt Zotter kakaod ostab, teavad, kelle jaoks nad töötavad. See kasvatab vastastikust usaldust ja avab ligipääsu kõige eksklusiivsema ja kvaliteetsema tooraineni. Kasulik farmerile, kasulik kliendile.

Josef Zotter ja Belize kakaokasvatajad

Fotol: Josef Zotter ja Belize kakaokasvatajad

Tarneahela läbipaistvus on äärmiselt oluline

Normaalne oleks, kui iga üksiku toote eest siin maa peal õiglast hinda makstaks. Seetõttu liigub õiglane kaubandus üha suurematele turgudele, et muuta õiglase kaubanduse tooted tarbijatele paremini kättesaadavaks. See on põhimõtteliselt õige. Kuid paraku eeldab see siiski kompromissi, mille tulemuseks on massibilansi tarneahela mudel, mis lühidalt öeldes tähendab seda, et õiglase kaubanduse toorainet on lubatud tootmisprotsessi käigus nö tavatoorainega segada. Näiteks kui šokolaaditootja ostab õiglase kaubanduse kakaod 10 šokolaaditahvli ja tavalist kakaod 90 tahvli jagu, segab oad ja valmistab segust 100 šokolaaditahvlit, siis 10 nendest võivad kanda õiglase kaubanduse märki ehkki matemaatiliselt kõik 100 šokolaadi sisaldavad 10% õiglase kaubanduse ja 90% sertifitseerimata kakaoube. Zotter kvaliteetse šokolaaditootjana sellist lähenemist õigeks ei pea, kuna keskendub läbipaistvusele ja massibilanss on kõike muud kui läbipaistev.

Josef Zotter: “Minu arvates on õiglase kaubanduse sertifikaat põhimõtteliselt hea idee ja kindlasti parem kui igasuguse järelevalve puudumine, kuid ma tahan, et minu kliendid teaksid šokolaadi ostes, et see sisaldab täpselt seda, mis pakendil kirjas on.”

Õiglus, õiglane hind ja lugupidamine

Zotter arendab oma kakaokasvatajatega väga sooje ja lähedasi töösuhteid, suhtub neisse kui äripartneritesse ning toetab nende autonoomset arengut. Me kõik tahame, et saaksime oma töö eest endale lubada head elu. Sama peaksid teised inimesed saama.

Zotter osaleb innukalt ka sotsiaalsetes projektides, mis parandavad kakaosaagi kvaliteeti, optimeerivad tootmist, soodustavad ja kaitsevad haruldaste kakaosortide nagu Criollo kasvatamist ning aitavad kakaokasvatajate elutingimusi pikas perspektiivis paremaks muuta. Väiketalunike ainus võimalus maailmaturul masstoodetega konkureerida, on kvaliteetse tooraine pakkumine. Selliste projektidega nagu „Quality not Powerty“ (“Kvaliteet vaesuse asemel”) Nicaraguas, „Cocoa not Cocaine“ (“Kakao kokaiini asemel”) Columbias ja „Chocolate for Schools“ (“Šokolaad koolidele“) Ugandas, osaleb Zotter aktiivselt ka arenguabiprojektides.

Josef Zotter: “Kakaod töötleva ettevõttena vastutame meie lõunas asuvate farmerite töö- ja elutingimuste eest. Õiglase kaubanduse praktiseerimine muudab nende kakaoubasid tootvate riikide väiketalunike ja istanduste töötajate elu. Nad ei pea kartma ülemaailmsete turuhindade kõikumise pärast ja suudavad lapstööjõudu kasutamata ja keskkonda ekspluateerimata ise määratleda ja kindlustada oma eluolu.”

Josef Zotter, Ulrike Zotter ja Peruu lapsed

Fotol: Josef Zotter, Ulrike Zotter ja Peruu lapsed